Festival Borštnikovo srečanje

Nahajate se na arhiviranem spletnem mestu 54. Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

54. Festival Borštnikovo srečanje

14.—27. oktober 2019 | Maribor, Slovenija

Skok na vsebino // Skok na meni

Festival Borštnikovo srečanje - Uvodna stran

54. Festival Borštnikovo srečanje


Četrtek, 6. junij 2019

Festivalske priprave v polnem teku

Festivalske priprave v polnem teku
Festivalske priprave v polnem teku
Festivalske priprave v polnem teku

Ob skorajšnjem izteku letošnje gledališke sezone je program 54. Festivala Borštnikovo srečanje pripravljen. Maribor bo v drugi polovici oktobra ponovno epicenter (ob)gledaliških srečevanj in izmenjav, pa tudi kritičnega premišljevanja o aktualnem stanju gledališča in družbe. Mednarodno zasnovano in vključujoče Borštnikovo srečanje po desetletjih, v katerih je doživljalo tudi nemirna obdobja, ostaja osrednji slovenski gledališki festival tekmovalnega značaja ter platforma, ki se vse bolj razvija v smeri mednarodnega uveljavljanja slovenskega gledališča, usposabljanja, razvoja občinstev in povezovanja. Nove in razširjene vsebine narekujejo, da ohranimo lani uvedeni 14-dnevni festivalski format, vsebine spet razširimo na številna mestna prizorišča, ob matičnih odrih v SNG Maribor bo pomemben del programa izveden v Lutkovnem gledališču Maribor in drugod po mestu.
Tekmovalni program bo letos ponudil dvanajst predstav po izboru selektorja ‒ dramatika, režiserja in gledališkega pedagoga Matjaža Zupančiča ‒ in obsežen izbor predstav slovenskih in tujih producentov v spremljevalnem programu. Program sledi načelu, da je izbrana predstava pomemben dosežek, opaznejši premik v letošnji gledališki sezoni, tekmovalni in spremljevalni program pa skupaj omogočata sorazmerno celovit vpogled v aktualno stanje slovenske gledališke ustvarjalnosti. Predstavam v tekmovalnem sporedu in obeh sklopih za mlade gledalce bodo sledili pogovori z ustvarjalci. Skladno s svojim poslanstvom festival v letošnji izvedbi poudarja kompleksnost in širino gledališke ustvarjalnosti, ponuja širok razpon estetik in različnih pristopov, s tem pa želi spodbujati raznolikost in povezanost našega gledališkega prostora in izraza.
V zadnjem obdobju vse pomembnejši mednarodni značaj festivala želimo izkoristiti tudi kot showcase, platformo za promocijo in uveljavitev slovenskega gledališča pri tujih selektorjih, umetniških direktorjih, kritikih in novinarjih, večina predstav bo zato prevedena v angleški jezik in opremljena z nadnapisi.
Razvoj novih občinstev in mednarodno zasnovano vključenost študentov smo že lani zasnovali kot trajna programska sklopa, Mlado in Študentsko gledališče letos nadgrajujemo in vključujemo nove partnerje iz tujine, v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo pa razvijamo raznovrstne načine aktivnega vključevanja študentov. Z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije pripravljamo mednarodni simpozij o gledališki kritiki, z Mednarodnim gledališkim inštitutom pa osrednje regionalno srečanje s številnimi tujimi gosti. Dan gledaliških ustvarjalcev ponovno pripravljamo skupaj z Združenjem dramskih umetnikov Slovenije, posvečen bo tudi srečevanju in druženju, ob tej priložnosti bo društvo izvedlo javni posvet o položaju igralcev in ukrepih za izboljšanje pogojev dela gledaliških ustvarjalcev. S Platformo sodobnega plesa gostimo plesno predstavo in dva performansa, programsko se povezujemo z Lutkovnim gledališčem Maribor in Mestom žensk. Z Umetnostno galerijo Maribor organiziramo mariborsko postavitev pregledne razstave Slovenskega gledališkega inštituta Prostor v prostoru: Scenografija na Slovenskem do leta 1991. Pred tiskom je knjiga, posvečena lanskoletnemu prejemniku Borštnikovega prstana Janezu Škofu, druga v novi festivalski zbirki Borštnikov prstan, založniško dejavnost pa dopolnjujemo z dvojezično fotografsko monografijo umetniških portretov prejemnic in prejemnikov Borštnikovega prstana (fotograf je Primož Korošec), ki jo bo spremljala razstava fotografij v Razstavišču Vetrinjski.

Vse to (in še kaj) bo letošnje Borštnikovo, pred festivalsko ekipo je še nekaj mesecev intenzivnih priprav, že sedaj pa se veselimo festivalskih srečevanj!

Aleš Novak,
umetniški direktor FBS


Iskalnik